Wpisane przez: Wojtek
Kategoria:
- 2014
2014-09-28 00:05:03
Mary Wagner w Polsce

Mary Wagner – znana kanadyjska działaczka pro-life, bohaterka walki z cywilizacją śmierci, kanadyjska działaczka w obronie życia – na zaproszenie Fundacji Pro-Prawo do Życia przyjeżdża do Polski. Przez dwa tygodnie w dniach od 2 do 16 października 2014 r. będzie podróżowała po naszym kraju.

Wizyty będą obfitować w wiele spotkań w kościołach, szkołach i w seminariach. Zainteresowanie nimi jest ogromne. Łącznie odbędzie 26 spotkań, w tym 4 z polskimi biskupami i kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Mary Wagner odwiedzi 14 miast, w których spotykać się będzie z obrońcami życia, dziennikarzami, studentami i uczniami szerząc idee pro-life. Napięty harmonogram jej pobytu przewiduje kolejno spotkania w Warszawie, Białymstoku, Sokółce, Gdańsku, Toruniu (w tym w Radio Maryja), Szczecinie, Wrocławiu, Częstochowie, Krakowie, Rzeszowie, Dębicy, Gorlicach, Krośnie, Kolbuszowej, Nowym Dębcu, Stalowej Woli, Nisku, Rzeszowie, Przeworsku, Jarosławiu i Łańcucie.

Zaproszenie Mary do naszego kraju zainicjował Jacek Kotula, działacz „Fundacji PRO – Prawo do Życia” z Rzeszowa. Dlatego też w Rzeszowie i okolicznych miastach program związany z jej pobytem będzie bardzo bogaty. Wizytę Mary Wagner w Polsce komentuje on następująco: „Jak teraz nie będziecie walczyć w obronie życia, to w końcu pójdziecie do więzienia. Tak, jak Mary Wagner”. Podczas wizyty w Polsce kanadyjska działaczka będzie również obecna na rozprawie sądowej Jacka Kotuli, któremu szpital Pro-Familia wytoczył proces za organizowanie pikiet antyaborcyjnych.

Mary Wagner będzie także obecna na Apelu Jasnogórskim, gdzie odmówi Zdrowaś Mario w języku angielskim.

Podczas wizyty działaczki odbędzie się premierowy pokaz filmu z jej udziałem. Dokument pt.: „Nie o Mary Wagner” w reżyserii Grzegorza Brauna zostanie wyświetlony w Warszawie i Białymstoku.


Historia Mary Wagner

Mary jest aktywistką walczącą o życie nienarodzonych dzieci poprzez pokojowe manifestacje. Z powodu prowadzonej przez siebie działalności siedziała w więzieniu. Na terenie prywatnych klinik aborcyjnych w Toronto młoda Kanadyjka modliła się, wręczała białe róże i ulotki informacyjne pracownikom klinik i kobietom, które chciały uśmiercić poczęte maleństwa, aby przypomnieć im o wartości ludzkiego życia. Nawiązywała z nimi rozmowę oraz dzieliła się informacją, że tzw. aborcja nie jest jedyną opcją i że łatwo znaleźć inne możliwości ułożenia życia sobie i poczętemu dziecku. Wszystko dla ratowania poczętych dzieci, by odwieść kobiety od zamiaru dokonania aborcji, aby wzruszyć serca personelu medycznego. Za takie zachowanie została pociągnięta do odpowiedzialności karnej.

Kanadyjka stanęła przed sądem, bo dopuściła się złamania tamtejszego prawa. Za swoją walkę z przemysłem aborcyjnym została oskarżona o naruszenie prawa własności, tj. o naruszanie „stref ochronnych” wokół szpitali Toronto, gdzie dokonuje się aborcji na życzenie. W areszcie śledczym spędziła 23 miesiące (od 15 sierpnia 2012 r.). Kobieta mogła skrócić swój pobyt w więzieniu, zobowiązując się do zaprzestania obrony nienarodzonych. Nie uległa tej presji. Po blisko dwuletnim procesie sędzia Fergus O'Donnell uznał Wagner winną zarzucanych jej czynów. Mary Wagner usłyszała wyrok: dziewięć miesięcy kary pozbawienia wolności i dwuletni okres próbny oraz zakaz zbliżania się do klinik aborcyjnych. W poczet zasądzonej kary sędzia uznał jednak prawie dwuletnie przetrzymywanie w areszcie. Wyszła z więzienia w czerwcu tego roku.

Z Mary Wagner w trudnym dla niej czasie pobytu w więzieniu solidaryzowali się ludzie z całego świata, bardzo liczne głosy poparcia płynęły również z Polski. Wyrazy wsparcia przekazały liczne polskie organizacje pro-life, a także posłowie. W więzieniu odwiedził ją jeden z ośmiu członków komisji kardynalskiej Papieża Franciszka, ks. kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju. – Po rozmowie z Mary jest dla mnie jasne, że to, co ona robi, jest misją. Ona jest głosem nienarodzonych dzieci, jest obrońcą ich praw – powiedział. Po tej wizycie przypomniał słowa Ojca Świętego, że niezależnie od trudności trzeba iść za Ewangelią. Mary Wagner wielokrotnie odwoływała się do tego, że Polacy stali się dla niej inspiracją w walce o obronę życia ludzkiego. Niezwykły wydaje się jeden z ostatnich polskich akcentów w jej życiu. Podczas pobytu w więzieniu, w wigilię Dnia Świętości Życia, 24 marca br., odwiedziła ją Maryja w znaku Jasnogórskiej Ikony, pielgrzymująca przez świat w obronie życia.

Mary przez swą postawę wiele cierpiała, Mariusz Dzierżawski z „Fundacji PRO – Prawo do Życia” wyraża przekonanie, że z jej cierpienia na pewno będą owoce. Podkreśla, że przykład Mary Wagner pokazuje nam, że nie możemy pozostać bezczynni. W Kanadzie, zgodnie z prawem, za pokojową działalność pro-life, bez znamion agresji trafia się do więzienia. Ludzie sumienia muszą starać się o to, by mieć wpływ na życie publiczne, by do takiej sytuacji nie doszło w Polsce.
Z okazji przyjazdu Mary Wagner do Polski utworzono specjalny profil na facebooku, na którym można śledzić aktualizacje związane z jej pobytem.


Premiera filmu „Nie o Mary Wagner”

Mary Wagner - filmDobrą okolicznością, jeśli chodzi o termin przyjazdu Mary Wagner do Polski, jest fakt, że reżyser Grzegorz Braun ukończył swój najnowszy film. Dokument przedstawia historię Mary Wagner, katoliczki z Kanady, więzionej i sądzonej w Toronto za obronę życia poczętego, a w szerszym kontekście przybliża batalię toczoną o ludzkie życie przez aktywistów i organizacje pro-life zmagające się m.in. z przemysłem aborcyjnym. Grzegorz Braun postanowił sfilmować historię Mary Wagner i wraz z ekipą filmową z Polski udał się na jej proces do Kanady.

- Film będzie skromną relacją przypadku Mary Wagner – na nieco szerszym tle innych tego typu przypadków, w szerszym kontekście walki o ludzkie życie prowadzonej przez aktywistów i organizacje pro-life [za życiem] – i walki przeciwko ludzkiemu życiu prowadzonej przez przemysł aborcyjny i propagandę tzw. pro-choice [za wyborem czy zabić dziecko, czy nie] - zapowiadał kilka miesięcy temu Grzegorz Braun.

Zatem światowa premiera filmu o Mary Wagner odbędzie się przy okazji jej wizyty w Polsce.

3 października o godz. 19:00 w kinie Luna przy ul. Marszałkowskiej 28 w Warszawie, odbędzie się premiera filmu Grzegorza Brauna „Nie o Mary Wagner”. Bohaterka filmu będzie obecna na premierze, po której odbędzie się spotkanie z Mary Wagner, Grzegorzem Braunem i Mariuszem Dzierżawskim z Fundacji PRO – Prawo do Życia.

Kolejne spotkanie z Mary Wagner w Warszawie odbędzie się 4 października o godz. 19:00 w sali kurialnej obok katedry praskiej.


Organizatorzy: Fundacja PRO – Prawo do Życia (zaproszenie zainicjowane przez Jacka Kotulę)
Patroni medialni: Radio Warszawa, Telewizja RazemTV, wSieci, Tygodnik Idziemy, Radio Wnet, Fronda.pl, Chrześcijańskie Granie
Profil wydarzenia na portalu społecznościowym: www.facebook.com/marywagnerpolsce
Informacja na stronie diecezji warszawsko-praskiej: www.diecezja.waw.pl/3690
Film: „Nie o Mary Wagner” / ‘Not about Mary Wagner’
Reżyseria: Grzegorz Braun
Wydawca: gloria24.pl
Zwiastun: www.youtube.com/watch?v=om-22jlk5Zk
Rozmowa z reżyserem: www.radiowarszawa.com.pl/2014/09/spotkanie-z-mary-wagner
Wywiad z Mary Wagner: www.naszdziennik.pl/mysl/91335,do-czego-ty-mnie-powolujesz-panie
 

Podziel się:
sledzik
Facebook
Brak wizyty duszpasterskiej na dziś.
Zobacz plan wizyty kolędowej
18:00 - K G1. † Józefa Lachowicz – greg 28
2. † Genowefa Molasy (1 r. śm oraz Czesław Molasy (23 r. śm)
3. O Boże bł., łaski najbardziej potrzebne w posłudze, szczególnie w wypełnianiu powołania, opiekę Matki Bożej Pocieszenia dla wszystkich kapłanów posługujących w naszej parafii i tych którzy posługiwali, a dla zmarłych kapłanów łaskę wiecznego zbawienia
Strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia działania
wszystkich zawartych tu usług.
Możesz określić warunki przechowywania lub
dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wiadomości
Prześlij wiadomość
Szukaj
Odwiedziło nas:
000000